Telefon jako zdalne sterowanie laptopa

Jednym z moich zadań w pracy było dokonananie analizy matury. Oczywiście wnioski i wyniki trzeba było ładnie zaprezentować zainteresowanym. Tradycyjnym i najlepszym narzędziem jest prezentacja PowerPoint. Niestety w związku z tym, że tablica interaktywna jeszcze u nas się nie wdrożyła, a także ze względów logistycznych używamy tradycyjnego rzutnika i ekranu projekcyjnego. Problemem w takim przypadku staje się sterowanie slajdami. Trzeba spacerować pomiędzy laptopem i ekarnem wskazując co ciekawsze elemetny slajdu. Dlatego aby ułatwić zadanie chciałem, poprzez połączenie bluetooth, jako wskaźnik wykożystać telefon komórkowy.
W mojej Nokii E52 firmowo miałem dostępną aplikację Psiloc WiFi Presenter. W zamyśle aplikacja łączy się poprzez sieć WiFi z komputerem i wspomaga prezentacje zmieniając odpowiednio slajdy. Niestety nie udało mi się zmusić tej aplikacji do działania z moim Samsungiem n150. Sysytem informował o braku sterownika i przez bluetooth aplikacja z telefonu nie widziała laptopa. Połączenie prze WiFI nie wchodziło w rachubę. Dodatkowo funkcjonalność programu nie do końca spełniała moje oczekiwania. Zacząłem poszukiwać, najlepiej darmowej allternatywy. Jedną z nielicznych darmowych jest napisana w javie aplikacja Mobile Witch Remote Control firmy Mobile Witch. Środowisko java daje dużą elastyczność i pozwala na korzystanie z aplikacji na wielu telefonach kosztem względnie dużej zasobożerności. Po ściągnięciu i zainstalowaniu aplikacji serwera na komputerze należy zainstalować klienta na telefonie czy to przez instalator w telefonie czy przez np Nokia Suite.

Aplikacja Mobile Witch zainstalowana na telefonie

Napierw uruchamiamy serwer na komputerze, potem klienta w telefonie.

Serwer oczekuje na połączenie

Na ekranie telefonu przy pierwszym uruchomieniu pokaże nam się okno gdzie możemy poszukać serwerów. Program zapyta czy zezwolić na połączenie (Zezwól raz, Zezwól na całą sesję, Odmów).

Klient w telefonie

Po zaakceptowaniu mamy możliwość wyboru trybu pracy. (Mouse mode, Keyboard mode, Application mode, Utilities).

Wybór trybu.

Tryby omówię od końca:

1. Utilities – narzędzia


Mamy tutaj dwie możliwośći Run command oraz Send message. Trybu tego nie używałem ale łatwo się domyśleć, że możemy wydać tutaj polecenie konsoli (WIN +R) np. komenda calc.exe uruchamia kalkulator. Komendy uruchamiane są z prawem użytkownika. Opcja druga pozwala na wysłanie wiadomości. Pojawia się okienko wiadomośći z jej treścia.

Wiadomość na telefonie

Wiadomość odebrana na komputerze

2. Aplication mode – tryb aplikacji

Mamy w nim do wyboru predefiniowane ustawienia przycisków numerycznych dla kilku najpopularniejszych aplikacji. Opcje są na tyle znane, że tylko wymienie bez ich opisywania.
2.1 Expolorer – Podstawowe komendy explorera: Zamknij okno, Kopiuj, wytnij, wklej
2.2 Firefox – Wstecz, Odśwież, Następna zakładka, Zamknij zakładkę, Nowa zakładka, Strona startowa, Historia
2.3 Windows Media Player – Play/Pause, Stop, Poprzednia, następna, Przewin do przodu, Głośniej, Ciszej, mute.
2.4 Internet Explorer – Wstecz, Odśwież, Następna zakładka, Zamknij zakładkę, Nowa zakładka, Strona startowa, Historia
2.5 Winamp – Play, Pause, Stop, Poprzednia, następna, Głośniej, Ciszej,
2.6 PowerPoint – Następny slajd, Poprzedni slajd, zakończ prezentację.
2.7 VLC Media PLayer – Play/Pause, Stop, Poprzednia, następna, Głośniej, Ciszej, mute, pełny ekran

Wybór aplikacji

Predefiniowane klawisze dla Explorera

Wadą tego trybu jest niemożliwość dodania własnych aplikacji oraz dodanie/modyfikacji zdefiniowanych ustawień.

3 Keyboard mode – tryb klawiatury

Jest to bardzo uproszczony tryb klawiatury, możemy tylko poruszać się klawiszami 2,8,4,6 odpowiednio góra,dół,lewo,prawo. 1 zastępuje enter, 3 spację, 7 tabulator a 9 bakspace. W zasadzie jest to chyba tylko przydane przy manewrowaniu na stronach i zaznaczaniu opcji kiedy nic nie muszę wpisywać.

4 Mouse mode – Tryb myszki

Chyba najbardziej pożyteczny tryb tej aplikacji. Telefon zastępuje nam myszkę komputerową. Klawiszami 2/8/4/6 lub joystickiem sterujemy kursorem góra/dół/lewo/prawo, 1 lewy klawisz myszy, 3 prawy klawisz myszy, */# – scroll up/scroll down, 0 służy za kłółko/środkowy klawisz myszki. Podczas pracy na ekranie telefonu wyświetla się na bierząco podgląd ekranu (wycinek wokół kursora) dzięki czemu jednym rzutem na telefon możemy odnaleźć się na slajdzie. Jedyną wadą jakiej się dopatrzyłem jest brak kursona na podglądzie przez co dużo traci on na funkcjonalności.

Podglą komputera na ekranie telefonu

Mobile WitchRemote jest naprawdę bardzo dobrym oprogramowaniem dla osób pragnących zamienić telefon we wskaźnik dla laptopa.

Informacje Radom
Informatyka jest tak samo nauką o komputerach jak astronomia jest nauką o teleskopach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: