Mapy myśli – ciekawe narzędzie do pracy

Od czasu kiedy nawał pracy stawał się uciązliwy zacząłem zastanawiać się nad planowaniem pracy w formie grafu. Podejście takie pozwoliłoby mi usystematyzować prace oraz lepiej ją organizować i elastyczniej wykonywać. Poszukiwałem czegoś w rodzaju żółtych karteczek i tablicy korkowej w jednym. Karteczki zawsze mi się gubiły a na tablicę miejsca nie miałem. Zresztą miałaby to być tylko rama pracy z najważniejszymi elementami. Oczywiście pomóc to miało także w wykonywaniu konkretnej pracy. Nie mogłem znaleźć nic co by mnie zainteresowało (choć za mocno nie szukałem). Niedawno znalazłem dowiedziałem się o mapach myśli – Mind Map. Mapy myśli to rodzaj notacji mający na celu pobudzenie umysłu, jednak często wykorzystywany w zastosowaniach podobnych to moich potrzeb. Aby nie zaśmiecać sobie dysku w komputerze szukałem narzędzi online, oczywiście darmowych zwłaszcza na czas testowania. Tutaj opisze dwa serwisy, które oferują usługę mindmappingu.

Czym są mapy myśli

Mapa myśli jest sposobem zapisu notatek, który ma na celu pobudzenie do pracy całego mózgu. Tradycyjne notowanie uruchamia tylko jedną półkulę. Dzięki mapie myśli możemy uaktywnić inne rejony mózgu. Zapis polega na umieszczenie w centrum kartki głównego zagadnienia i wyprowadzenia z niego ścieżek z hasłami pomagającymi nam je zrozumieć. Ścieżki mogą, a nawet powinny dzielić się na mniejsze bardziej szczegółowe. Jeżeli chcemy nauczyć się języka obcego możemy wyprowadzić z niego ścieżki do słownictwa, gramatyki, wymowy itp. Słownictwo możemy podzielić na działy jak życie codzienne, specjalistyczne, społeczne itd. Do zapisu używamy nie tylko słów ale także (co ma być zaletą metody) kolorów, diagramów, rysunków, symboli. Tak powstałe drzewko może przybierać różne  nawet fantazyjne kształty.

Ręczna mapa myśli

Mapa myśli rysowana odręcznie

Ręcznie rysowana mapa myśli

Różnorodność form zapisu uatrakcyjnia naukę i poznanie zagadnienia. Półkula prawa odpowiedzialna za myślenie artystyczne i twórcze jest stymulowana w równym stopniu jak lewa odpowiedzialna za logikę i myślenie abstrakcyjne.

Oczywiście podobne  grafu możemy stosować nie tylko do nauki. Możemy przystosować je jako mapę pomysłów (concept map), mapę poznawczą (cognitive map) albo mapę argumentów (argument map). Ja zastosowałem ją do rozrysowania struktury logicznej strony internetowej szkoły. Dzięki temu ułatwi mi to jej projektowanie. Mam rozpisane główne elementy oraz część zależności między nimi. Wiem na co mam zwracać uwagę oraz jakie elementy dobrać. Jak wspomniałem na wstępie używam darmowych webaplikacji do testowania tej metody. Nie są idealnym rozwiązaniem  ale do moich potrzeb na razie wystarczające. Wybrałem dwa serwisy bubbl.us oraz mindmeister.com

Bubbl.us

Pierwszy serwis, który znalazłem oparty na technologi Flash. Umożliwia stworzenie wielu map.  Mapy tworzy się przyjemnie dodając dziecko klawiszem enter, a rodzeństwo przy pomocy tabulatora. Pojęcia zapisane są w dymkach, których rozmiar oraz kolor możemy zmieniać.  Elementy mogą być dowolnie rozłożone według naszego widzi-mi-się. Przemieszczając jednym z elementów cała  jego rodzina powinna wędrować za nim, niestety w moim przypadku występowały tutaj problemy, jeżeli było więcej elementów. Przy bardzo rozrośniętym drzewie możemy skorzystać ze strzałki, która dociągnie nam gałąź do rodzica. Możemy dodatkowo narysować strzałki łączące elementy z innych gałęzi. Oczywiście mamy dowolność w wyborze rozmiaru, rodzaju i koloru czcionki, gałęzi oraz strzałek. Serwis pamięta historie kroków pd czasu ostatniego zapisu projektu w trakcie sesji. Bez problemu możemy sobie cofnąć. Minusem jest tutaj brak możliwości dodania notatek ścieżek lub elementów. Całkowity brak symboli, ikon i obrazków ogranicza nas do elementów tekstowych. Problemem jest wolne chodzenie serwisu obecnie jest się z nim bardzo ciężko połączyć. Tłumaczeniem może być wczesna wersja jest to dopiero -o ile się nie mylę -beta 0.7.56.

Mapa myśli z serwisu bubbl.us

Plusy:

 • Ciekawa forma graficzna dymków
 • Czytelny prosty interface
 • „Strzałki” łączeniowe

Minusy:

 • Pady serwera
 • Brak notatek
 • Brak elementów graficznych
 • Brak notatek

Mindmeister.com

Mindmeister jest drugim serwisem jaki testuje. Jest bardziej dojrzały. W wersji darmowej umożliwia stworzenie maksymalnie trzech map. Skupia się on na formie. Słowa kluczowe występują tutaj w Operze oraz IE w formie „czystej”, Firefox może wyświetlić kolorowe tło.  Elementy mogę dodawać wyłącznie w poprzez ikonę interface’u. Do każdego elementu możemy dodać ikonę, symbol lub obrazek. Samo słowo może być także odnośnikiem do strony internetowej. Problemem jest tutaj usunięcie ikonki. Na Operze nie działa zgodnie z założeniami. Bardzo łatwo przenosi się tutaj gałąź wraz z potomkami, wystarczy przeciągnąć w interesujące nas miejsce drzewa i wszystkie podgałęzie przechodzą razem z główną. Wadą jest możliwość istnienia tylko jednego „korzenia”. To program decyduje jak będzie wyglądało drzewo i tworzy gałęzie za nas. Stworzone mapy możemy udostępni c i mogą być one modyfikowane przez innych użytkowników w razie potrzeb. Cały czas dostępna jest historia, którą możemy przeglądać w formie filmu coś podobnego do historii ewolucji w grze Spore.

mindmeister.com

Mapa myśli w serwisie mindmeister.com

Plusy:

 • Notatki
 • Elementy graficzne
 • Udostępnianie map

Minusy:

 • Nieciekawa forma drzewa tworzona automatycznie
 • Problemy z interfacem na przeglądarce Opera

Podsumowanie

Chwilowo w związku z padem serwisu bubbl.us nie mogę z niego korzystać i go testować. Ogólne lepsze wrażenie sprawia drugi z serwisów. Mam nadzieję, że bubbl wyrośnie z okresu beta i stanie się pełnym serwisem  gdyż ma potencjał i szkoda aby się zmarnował.

Pozdrawiam

Reklama

Informacje Radom
Informatyka jest tak samo nauką o komputerach jak astronomia jest nauką o teleskopach.

4 Responses to Mapy myśli – ciekawe narzędzie do pracy

 1. marta says:

  Jestem od niedawana pod wrażeniem tego sposobu notowania, właśni postanowiłam zgłębić ten sposób na kursie:
  http://www.kursnakurs.pl/k3244/kurs/krakow/mapa-mysli/mapy-mysli-kolorowy-zawrot-glowy, koszt co prawda niiewielki ale iii tak sie zastanawiam czy na kursie mówią coś więcej niż można przeczytać w internecie?

 2. Bardzo ciekawy wpis. Warto dodać, że w przypadku nauki za pomocą map myśli szczególnie istotny jest element przetwarzania informacji, ponieważ wymaga on zrozumienia treści, dokonania ich przeformułowania ( przemyślenia / elaboracji ) i wyrażenia własnymi słowami, co znacząco wpływa na poprawę zapamiętywania. Notowanie jako strategia organizowania informacji, jak podkreśla psychologia poznawcza, stanowi najcenniejszą pomoc w uczeniu się. Aby sporządzić Mapę Myśli, trzeba nie tylko zrozumieć treści, ale także skorzystać z wcześniejszej wiedzy dla nadawania nowym treściom wysokiego poziomu organizacji. Dlatego mapy myśli są tak skuteczną metodą nauki nowej wiedzy. Ciekawy jestem czy używasz map myśli na co dzień?

  • Radom says:

   Witam

   W zasadzie takich klasycznych map myśli nie używam. Czasem przy bardziej skomplikowanych projektach/problem rysuję sobie takie mini mapki myśli. dzięki temu mam szerszy pogląd na zagadnienie i kiedy wracam do niego następnego później łatwiej jest mi się w nim ogarnąć. Oczywiste tego typu map myśli nie można stosować w zasadzie dla grupy.

   Pozdrawiam
   Radom

   • Rozumiem, że wykorzystujesz mapy do organizacji i koordynacji projektów. Dzięki temu masz z jednej strony spojrzenie na całość jak i na poszczególne detale zagadnienia. To doskonały sposób zastosowania map myśli w praktyce. Prowadzę blog i fanpage poświęcony praktycznemu zastosowaniu map myśli, jeżeli miałbyś ochotę podzielić jedną ze swoich map, mógłbym ją pokazać jako przykład na FB. Oczywiście dodam link do Twojego wpisu na temat map myśli. Mojego maila znasz, więc jak coś to pisz śmiało.
    Pozdrawiam
    Bartek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: