Windows XP jako Access Point

Zarys problemu

Normalnością obecnie staje się posiadanie przynajmniej dwóch komputerów w jednym gospodarstwie domowym. Jak to często bywa w takich przypadkach parę u mnie stanowi komputer stacjonarny plus laptop. Posiadając łącze internetowe idealnym rozwiązaniem jest rozdzielenie go na oba komputery. Najlepiej jesze zrobić to drogą radiową zachowując mobilnośc laptopa. I dziejszy post będzie mówił jak dokonać tego dysponjąc zwykła kartą Wi-Fi na PCI. Nie znalazłem nic ciekawego na ten temat po polsku ani po angielsku. Dlatego postanowiłem samemu napisać how-to.

Konfiguracja początkowa.

Internet odbieram radiowo anteną kierunkową na dachu. Do tej pory internet dzieliłem poprzez ruter Ovislink/Airlive WL-5460AP w trybie WISP. Niestety laptop pozostawał na kablu. Rozwiązanie WDS + Universal Repeater odpadało z racji anteny. Na dachu nie była wstanie powtarzać mi sygnału w mieszkaniu. Nie chciałem dokupywać drugiego ruterka aby nie bawić się z kablami. Odbierając przez stacjonarny neta i dalej kablem na ruter działający jako AP też odpadało. Komputer musiałby być włączony cały czas, a nie o to  mi chodziło. Obecnie aby AP działał równiez PC musi chodzić ale przy wyłączonym jest alternatywa w postaci kabla.

Radiówka, która została włożona PC to zwykły EDIMAX na chipsecie Ralinka  model EW-7128g . Nie miałem tej fajnej antenki zamiast niej użyłem defaultowej z rutera. Dodatkowo oczywiście karta LAN, która posłuży zawyjście na świat. W laptopie zwyczajny Broadcom. Mając potrzebny sprzęt możemy zacząć tworzyć Access Pointa. Ja dodatkowo musiałem zmienić MAC na karcie z racji klonowania go wcześniej na ruterze.

Krok po kroku

Na początek ściągnijmy najnowsze sterowniki do naszej karty. Znajdziemy je na stronie producenta w tym miejscu . Instalujemy je na koputerze stacjonarnym wybierając opcję „driver and utility”. Po ewentualnym reboocie pojawi nam się w zasobniku systemowym ikona oprogramowania Edimax Wireless Utility. Klikamy na nią prawym klawiszem myszki i wybieramy opcję „Switch to AP Mode”APModeONW oknie, które się pojawi ustawiamy interface WAN wybieramy karte sieciową w PC.

Po tym zabiegu oprogramowanie automatycznie ustawi ICS, współdzielenie połączenia internetowego. Dalej pojawi się okno konfiguracji programu Edimax Wireless Utility. W zakładce „Config” ustawiamy nazwę sieci tzw. SSID w moim wypadku RadomTEST (1), kanał tutaj 4 (2) najlepiej najdalszy od kanałów sieci intniejących, a jezeli jest ich dużo to kanał sieci o najmocniejszym sygnale, będzie falą nośną. Klikamy przycisk „Security Setting” (3)W zakładce security ustawiamy sposób autentykacji. Najlepiej WPA-PSK/WPA2-PSK potem sposób szyrowania. Może być TKIP i w polu „WPA Pre-shared Key” hasło, najlepiej w postaci 7wY3&BNj oraz min 8 znakówDodatkowo możemy ustawić listę dostępu w zakładce „Access Control” wybrać „Allow all” i dodać MAC karty sieciowej z LAPTOPA. Po tych zabiegach mamy już skonfigurowane połączenie na PC całość można sprawdzić wydając w linii komend polecenie

 ipconfig /all

Warto zapisać sobie IP oraz maskę karty bezprzewodowej.Ustawienia Laptopa.

Na laptopie wyszukujemy stworzoną poprzednio sieć. W zasobniku systemowym klikamy prawym klawiszem myszy na ikonke połączenia radiowego (komputerek z falami radiowymi). Nasza sieć powinna być nasilniejsza. 

Czasem mogą wyniknąc problemy ze znalezieniem bramy oraz poprawnego IP dlatego  najlepiej samemu wpisać ustawienia sieci. W połączeniach sieciowych klikamy właściwości „Połączenie sieci bezprzewodowej” i tam właściwości (2) „Internet Protocol (TCP/IP)” (1). W nowym oknie wpisujemy :

 • Adres IP: Adres IP Laptopa numer identyczny jak IP karty bezprzewodowej w PC zwiększnony o 1
 • Maska podsieci: Identyczna jak karty bezprzewodowej PC
 • Brama domyślna: Numer IP karty bezprzewodowej PC

W drugiej części aby odciążyć komputer stacjonarny wpisać DNS najlepiej TPSA (czy inne publczne dużego operatora)

 • Preferowany DNS: 194.204.159.1
 • Alternatywny DNS:194.204.152.34

I potwierdzamy przyciskiem „OK” Poprawna konfiguracja IP, pokazanaw identyczny sposób jak PC:I w ten sposób mamy skonfigurowany AP w Windowsie XP.

Podsumowanie.

Przy bardzo dużym obciążeniu stacjonarnego (nie pierwszej młodości) komputera zauważyłem zaniki sieci.  Pokrycie siecią w całym domu było doskonałe. Nie przeszkadzało nawet ukrycie antenki pod biurkiem w rogu pokoju za kominem. Połączenie kablowe dziala idealnie. Chcąc używać połączenia sieciowego można wyłączyć kablowe w  „Połączeniach sieciowych” ewentualnie w razie potrzeby pomorze „Napraw” w opcji połączenia bezprzewodowego. Jak tylko spowrotem podłączymy kabelek powraca nam siec przez ruter. Mam nadzieję, że przyda się ten tutorial. Jak widać w zapytaniach google’a trochę osób miało z tym problemy.

Pozdrawiam

Reklama

Informacje Radom
Informatyka jest tak samo nauką o komputerach jak astronomia jest nauką o teleskopach.

3 Responses to Windows XP jako Access Point

 1. Pingback: Podsumowanie roku na wordpressie « Radom blog

 2. MUCHA says:

  Czy w ten spoób stworzyłeś siec wifi AP czy też Ad hoc? Mi na Win XP nie udało się stworzyć AP, a jak wiadomo Ad hoc jest niezjadliwy dla Androidów bez Roota.

  • Radom says:

   Stworzyłem wifi AP. Nie łączyłem się z nią przez Androida więc nie gwarantuje działania. Łączyłem się tylko z Win 7 oraz z Symbiana (Nokia E52). Wszystko działo poprawnie.

   Pozdrawiam
   Radom

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: